Policjanci w służbie historii Daria Drabik - Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja II -

Policjanci w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja II

Paweł Raczyński


Nazwa szkoły
Szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Paweł Raczyński

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Daria Drabik

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Julia Dobrasiewicz

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Dominik Czubak

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Tablica pamiątkowa na cześć generała Kazimierza Młodzianowskiego.
Lokalizacja
Tablica pamiątkowa na cześć generała Kazimierza Młodzianowskiego.
Więcej
Dokładny opis miejsca

Miejscem pamięci, które znajduje się najbliżej naszej miejscowości jest tablica pamiątkowa na cześć generała Kazimierza Młodzianowskiego znajdująca się w Solcu nad Wisłą na terenie kościoła przy ul.Plac Bolesława Śmiałego 8. Wyruszyliśmy tam grupą biorącą udział w konkursie,pokonując ok. 70 km, aby udokumentowac dane miejce, ponieważ w naszym mieście i najbliższej okolicy nie ma miejsca pamięci związanego z danym tematem.
Tablica pamiątkową, na cześć komendanta Policji Państwowej II RP – generała Kazimierza Młodzianowskiego została odsłonięta w 2011 roku w ramach 93 rocznicy Święta Niepodległości w Solcu nad Wisłą.
Kazimierz Młodzianowski - urodzony 29 lipca 1880 roku w pobliskiej Woli Soleckiej - artysta malarz, legionista, komendant policji, generał brygady Wojska Polskiego, wojewoda poleski, minister spraw wewnętrznych, przez ostatnie dwa lata życia wojewoda pomorski i wielki propagator budowy portu i miasta Gdyni. W 1919 roku zaangażował się w organizowanie Policji Państwowej, 11 kwietnia tego roku został powołany na stanowisko komendanta głównego Policji Komunalnej i Milicji Ludowej. Zmarł 4 lipca 1928 roku i został pochowany na warszawskich Powązkach.
Generał został uhonorowany następującymi orderami i odznakami:
-Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari,
-Krzyż Niepodległości,
-Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2 maja 1922),
-Krzyż Walecznych – czterokrotnie (po raz 1 i 2 w 1922),
-Odznaka honorowa za Czas Pobytu na Froncie – pięciokrotnie,
-Kawaler Legii Honorowej (1921 – zezwolenie Naczelnika Państwa).

Jako miejsce pamięci postanowiliśmy też zaliczyć i dołączyć zdjęcie grobu Franciszka Andrzeja Trolla. Miejsce pochówku znajduje się na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu przy ulicy Limanowskiego.

Zdjęcia

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii

13 kwietnia 2018 r. przeprowadziliśmy żywą lekcję historii. Spotkanie odbyło się w naszej sali do zajęć z edukacji policyjnej w Szkołach im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu. Zaproszonymi gośćmi byli wychowankowie MOS-u "Pałacyk" w Radomiu. W lekcji uczestniczyli również uczniowie klasy 1 liceum w ramch innowacji policyjnej.
Zajęcia krótkim wstępem rozpoczął nasz opiekun, wychowawca profesor Paweł Raczyński. Następnie przeszliśmy do pokazania naszej pracy. Zaczęliśmy od prezentacji pt."Policjant o dobrym sercu". Aby wprowadzić młodzież i zainteresować ich ideą konkursu opowiedzieliśmy im o Policji w czasach II Rzeczpospolitej i II wojny światowej. Umundurowanie tamtejszej Policji zobrazowaliśmy nie tylko w formie zdjęć dołączonych do prezentacji, ale również w formie obrazków, które własnoręcznie wykonała Julia. Kolejnym etapem było przedstawienie sylwetki policjanta, którego wzięliśmy pod uwagę. Nasz zespół opowiedział podstawowe informacje o panu Franciszku Trollu. Więcej informacji udzielił pan Maciej Troll- wnuczek p. Franciszka. Dzięki social medią odnaleźliśmy p. Trolla i się z nim skontaktowaliśmy. Pan Maciej przyjechał do naszej szkoły i wziął udział w naszej lekcji, opowiedział o swoim dziadku na podstawie swoich wspomnień, rodzinnych zwierzeń oraz zapisków, które wspólnymi siłami wraz Instytutem Pamięci Narodowej odnaleźliśmy. Do wglądu dla młodzieży były pokazane zdjęcia, na których był Franciszek Troll. Zdjęcia pochodziły z prywatnego archiwum rodziny Troll. Po zakończeniu lekcji "w teorii" przeszliśmy do krótkiego podsumowania w formie ułożonej przez nas krzyzówki. Do krzyżówki różwnnież rozdane były materiały i skany dokumentów, które pomogły w rozwiązaniu jej. Uczestnicy z chęcią i wielkim zaangażowaniem rozwiązali znakomicie łamigłówkę.
Nastęnie wraz z całą grupą, panem Maciejem oraz panią dyrektor Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu- Katarzyną Kołądziejską udaliśmy się do Sali Tradycji, w której złożyliśmy portret zastępcy Komendanta I Komisariatu w Radomiu- Franciszka Trolla, aby nie tylko na czas konkursy był w naszej szkole, ale również po jego zakończniu.

Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5
Plik ZIP lub RAR
-

Sylwetka policjanta

Imię i nazwisko policjanta
Franciszek Andrzej Troll
Lata życia
1896-1962
Opis postaci

Franciszek Andrzej Troll urodził się 30 listopada 1896 r. w Tykocinie. Pochodził z rodziny mieszczańskiej, miał brata oraz dwie siostry. Po ukończeniu szkoły średniej i złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do szkoły policyjnej. Ukończył ją z wyróżnieniem. W późniejszych latach podnosił swoje kwalifikacje poprzez dalsze kształcenie i udział w kursach w Szkole Policyjnej w Warszawie.
Przed II wojną światową pracował we Lwowie w stopniu podkomisarza. Po zajęciu terenów wschodniej Polski przez Sowietów przedzierał się wraz z rodziną w kierunku zachodnim. Przez jakiś czas przebywał w Sosnowcu, następnie w Brzozowie. W tym czasie, zgodnie z zarządzeniem władz okupacyjnych wrócił do pracy w polskiej policji i został przeniesiony dop Radomia. Pełnił tu funkcję zastępcy komendanta I Komisariatu.
Korzystając z możliwości, jakie dawała mu praca w policji "granatowej" zajmował się pomocą Żydom z radomskiego getta. Pod pozorem prowadzenia czynności służbowych wyprowadził stamtąd wiele osób. Następnie załatwiał im now dokumenty i przekazywał organizacją prowadzącym przerzuty w głąb kraju. Organizował także dla radomskich Żydów pomoc żywnościową.
Po wyzwoleniu został aresztowany przez NKWD i wywieziony na teren Uralu, gdzie pracował w kopalnin kamienia i granitu Wrócił do kraju po pięciu latach. Według informacji rodziny powrót zawdzięczał prawdoopodobnie pomocy gminy żydowskiej.
Aby dowiedzieć się więcej o wspaniałej sylwetce policjanta zapraszamy do obejrzenia filmu stworzonego przez nasz zespół ( link ponizej).

Wykorzystane źródła

- album "Z kart historii radomskiej policji. W 90 rocznicę uchwalenia Ustawy o Policji Państwowej"
- archiwum prywatne pana Macieja Trolla
- zdjęcia i ujęcia wywiadu własne
- zdjęcia i materiały znalezione i udostępnione przy współpracy z IPN

do góry