Policjanci w służbie historii Natalia Siemczuk - Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja II -

Policjanci w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja II

Mariusz Rozwód


Nazwa szkoły
Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im, gen. Władysława Andersa w Chełmie

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Mariusz Rozwód

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Natalia Siemczuk

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Natalia Kosmowska

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Agata Aki Nishizawa

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Sielec, Krzywice. Chełm, Pokrówka, Uher
Lokalizacja
Teren walk batalionu policyjnego z bolszewickimi wojskami w 1920 roku.
Na załączonej mapie, czerwonym kolorem zaznaczono obszar, na którym w dniach 17/18 sierpnia 1920 roku walczył batalion policyjny.
Więcej
Dokładny opis miejsca

Południowa część miasta Chełma jest wskazywana jako obszar, w którego obronie walczył batalion policyjny zorganizowany przez kom. Jana Zygmunta Kotlarewicza - p.o. Powiatowego Komendanta Policji w Chełmie. Jedną z kompanii dowodził aspirant Ignacy Jan Piotr Miński. Gotowość batalionu datowana jest na okres od 8 do 21 sierpnia 1920 roku. W dniach 17/18 sierpnia 1920 r. policjanci stoczyli szereg potyczek z wojskami sowieckimi na południe od Chełma, w tym pomiędzy miejscowościami Pokrówka Nowa - Folwark Krzywiczki oraz Krzywice-Uher, a także pod miejscowością Sielec. Dzielność i bitność policjantów została dostrzeżona przez przełożonych, co znalazło odzwierciedlenie w pochwale Ministra Spraw Wewnętrznych (postanowienie z 28.X.1920 r.). Komunikat na ten temat znalazł się w rozkazie Komendanta Głównego Policji Państwowej nr 90 z dnia 6 grudnia 1920 r.

Zdjęcia

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii

Lekcja została przeprowadzona w dniu 23 kwietnia 2018 r. Uczestniczyli w niej uczniowie klas mundurowych naszej szkoły wraz z nauczycielami i zaproszeni goście:
Pani Krystyna Kucharczyk wraz z mężem p. Jerzym Kucharczykiem i synem p. Jackiem Kucharczykiem - rodzina policjanta Bolesława Rybczyńskiego - więźnia Ostaszkowa zamordowanego w Kalininie oraz przedstawiciele Chełmskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, Zakładu Karnego w Chełmie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, 24. Batalionu Lekkiej Piechoty w Chełmie, Chełmskiej Biblioteki Publicznej a także reprezentanci środowisk emeryckich służb mundurowych. Razem w lekcji uczestniczyło 161 osób. Lekcja rozpoczęła się od wystawienia posterunku honorowego przy Dębach Pamięci poświęconych ppłk. Romanowi Bowbelskiemu i por. Witoldowi Ratajskiemu oraz złożenia kwiatów.
Dalsza część lekcji była realizowana w Sali Widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Lekcja była prowadzona w konwencji talk-show, a przyczynkami do dyskusji były filmy i materiały źródłowe, m.in. z teki edukacyjnej IPN "Zbrodnia Katyńska". Na wstępie przywołana została postać Józefa Bałki - ucznia Gimnazjum Mechanicznego w Chełmie, który w 1949 roku za głoszenie prawdy o Zbrodni Katyńskiej został skazany na 3 lata więzienia. Następnie uczniowie, wykorzystując aplikację Google Earth, mieli za zadanie odnaleźć obiekty związane z tym wydarzeniem. Były to budynki ówczesnego Gimnazjum Mechanicznego (obecnie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie) i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (obecnie obiekt handlowo-biurowy). W oparciu o filmy przygotowane do ubiegłorocznej i obecnej edycji konkursu oraz filmy z pakietu edukacyjno-historycznego opracowanego w KGP ("Wigilia Ostaszkowska", "Miednoje 1940" i "Czekałam jak Penelopa") omówiono trzy wątki z historii Policji Państwowej: wojnę polsko-bolszewicką , ochronę granicy wschodniej i Zbrodnię Katyńską. Nawiązano także do postaci patrona szkoły generała broni Władysława Andersa i tworzonej przez niego armii polskiej na terenie ZSRS. Elementy te przedstawiono w kontekście ówczesnych wydarzeń krajowych i międzynarodowych, a także z perspektywy rodziny policjanta, który brał udział w części tych wydarzeń oraz osoby, która osobiście zwiedzała jeden z cmentarzy ofiar Zbrodni Katyńskiej. Lekcję zakończono wysłuchaniem "Pieśni Ostaszkowskiej" wykonanej przez uczniów klasy policyjnej i nauczycieli naszej szkoły.

Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5
Plik ZIP lub RAR
Array

Sylwetka policjanta

Imię i nazwisko policjanta
Ignacy Jan Piotr Miński
Lata życia
1 lutego 1897 r. - kwiecień/maj 1940 r.
Opis postaci

Komisarz Policji Państwowej Ignacy Jan Piotr MIŃSKI s. Stefana i Jadwigi,
urodził się 1 lutego 1897 w Ziuninie. Swoją służbę dla narodu polskiego rozpoczął w Legionach Polskich, był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej.
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę swoje życie zawodowe związał z organami odpowiedzialnymi za utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego. W okresie od 20 lutego do 1 sierpnia 1919 służył w Milicji Ludowej. Z chwilą utworzenia Policji Państwowej został skierowany do Chełma na stanowisko „pełniącego obowiązki młodszego pomocnika Komendanta Powiatowego”.
W Chełmie po raz pierwszy miał okazję, jako policjant, zetknąć się z żołnierzami bolszewickiego państwa. W sierpniu 1920 roku dowodził drugą kompanią batalionu policyjnego, który brał udział w walkach w obronie Chełma. Postawa policjantów została dostrzeżona przez Ministra Spraw Wewnętrznych, który dał wyraz swojego uznania w pochwale zawartej w postanowieniu z dnia 28 października 1920 roku.
W maju 1922 został przeniesiony do służby śledczej w IV (Lubelskim) Okręgu Policji Państwowej, skąd z dniem 1 grudnia 1923 roku przechodzi na stanowisko zastępcy Komendanta Powiatowego Policji Państwowej w Siedlcach. W dniu 1 lipca 1924 roku został mianowany na stopień podkomisarza Policji Państwowej. W Siedlcach kończy swój pierwszy okres służby w Policji Państwowej, z której zostaje zwolniony z dniem 28 lutego 1925 roku.
Powraca do służby w policji z dniem 1 kwietnia 1926 roku. Zostaje wyznaczony na Komendanta Posterunku Reprezentacyjnego Policji Państwowej w Spale – letniej rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w stopniu aspiranta PP. W grudniu 1929 roku zostaje przeniesiony do Sierpca, gdzie na stanowisku komendanta powiatowego służy do listopada 1931 roku, kiedy to zostaje kierownikiem komisariatu XIII w Warszawie. Będąc komendantem w Sierpcu awansuje w lipcu 1930 roku na stopień podkomisarza. W kwietniu 1933 roku trafia do Białegostoku i obejmuje w tym mieście stanowisko kierownika Komisariatu I Głównego. Tutaj po raz kolejny udowadnia, że jego dotychczasowe awanse nie były dziełem przypadku. W styczniu 1934 roku kieruje działaniami pościgowymi za zabójcą policjanta st.post. Ignacego Maciejewskiego, które skutkują zatrzymaniem sprawcy. W maju 1934 roku powraca do województwa lubelskiego, gdzie zostaje komendantem powiatowym w Łukowie, skąd w kwietniu 1935 roku zostaje przeniesiony na równorzędne stanowisko w Sochaczewie. W kwietniu 1938 roku rozpoczyna służbę jako komendant powiatowy w Skierniewicach, jest to jego ostatnie stanowisko w Policji Państwowej. Zapewne jesienią 1939 roku dostaje się do sowieckiej niewoli i trafia do obozu w Ostaszkowie. Tam uczestniczy w planowaniu ucieczki z obozu, co zostało utrwalone w raportach NKWD. Swoje życie kończy w kalinińskiej kaźni wiosną 1940 roku. W 2007 roku został mianowany pośmiertnie na stopień komisarza PP.

Wykorzystane źródła

R.Litwiński, Policja Państwowa Województwa Lubelskiego w czasie wojny polsko-radzieckiej 1920 r., Rocznik Chełmski, t.2, 1996, str.207-229;
R.Litwiński, Policja Państwowa w powiecie chełmskim w latach 1919-1939, Rocznik Chełmski, t.6, 2000, str.89-110;
R.Litwiński, Policja Państwowa w województwie lubelskim w latach 1919-1939, Lublin 2001;
M. Fałdowska, Myśl o "pobiegu". Ucieczki z obozów specjalnych NKWD ZSRR, [w] Doctrina Studia Społeczno-Polityczne 9/2012, str. 103;
Miednoje Księga Cmentarna, tom 2, L. 026/4 (60), 5844;
Policja 997, nr 1, styczeń 2007 roku, str. 42;
Przegląd Kresowy.Pismo tygodniowe, nr 18 z dnia 18 lipca 1990 r. str.7;
Tajny Detektyw, nr 3 z dnia 14 stycznia 1934 r, str. 4-5;
www.szukajwarchiwach.pl - Zespół: 2/349/1 Komenda Główna Policji Państwowej w Warszawie, serie: [26] Jednostki [42/344];

do góry