Policjanci w służbie historii Filip Bolesław Błaszkiewicz - Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja II -

Policjanci w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja II

Jacek Kurowski


Nazwa szkoły
Zespół Szkół nr 24 w Bydgoszczy im. Mariana Rejewskiego, XII Liceum Ogólnksztalcace

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Jacek Kurowski

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Filip Bolesław Błaszkiewicz

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Jakub Marcin Koperski

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
-

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Kościół pod wezwaniem Polskich Świętych Braci Męczenników
Lokalizacja
Tablice pamiątkowe poświęcone polskim jeńcom wojennym oraz ofiarom zbrodni stalinowskiej
Tablice pamiątkowe w hołdzie 21857 jeńcom wojennym, ofiarom zbrodni stalinowskiej z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zamordowanym przez NKWD w 1940 roku. Miejsce pamięci powstało w 2015 roku dzięki Stowarzyszeniu Rodziny katyńskiej. Tablice
Więcej
Dokładny opis miejsca

Tablice pamiątkowe w hołdzie 21857 jeńcom wojennym, ofiarom zbrodni stalinowskiej z obozów w Kozielsku, Starobielsku
i Ostaszkowie zamordowanym przez NKWD w 1940 roku. Miejsce pamięci powstało w 2015 roku dzięki Stowarzyszeniu Rodziny katyńskiej. Tablice znajdują się w kościele św. Braci Męczenników w Bydgoszczy (Wyżyny). Na tablicach widnieją imiona, nazwiska oraz stopnie zamordowanych między innymi Policjantów Policji Państwowej w 1940 roku. Na jednej tabliczce widnieje również nazwisko bohatera omawianego w naszej pracy.

Zdjęcia

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii

Sprawozdanie o żywej lekcji historii przeprowadzonej w dniu 26.04.2018r. Temat lekcji: "O policjancie, który zginął w zbrodni katyńskiej". Lekcja została przeprowadzona przez Jakuba Koperskiego oraz Filipa Błaszkiewicza w Szkole Podstawowej im. Juliusza Verne'a w Białych Błotach na lekcji historii z klasą 6. Uczestniczyło w lekcji 22 uczniów. Lekcja miała na celu nakreślenie tematu zbrodni katyńskiej oraz omówienie tematu policjanta patrioty, który oddał życie podczas wojny za swój kraj. Na lekcji przedstawione zostały dwa filmy oraz prezentacja o Katyniu, a także zbiór informacji o funkcjonariuszu Policji Państwowej, który zginął w zbrodni dokonanej przez NKWD. Przedstawiający wykorzystali podczas lekcji autorską prezentacje. Uczniowie zaangażowani byli w interaktywną zabawę, podzielona na 3 grupy klasa, miała za zadanie odnaleźć kartki z informacjami o przedstawianym policjancie. Na grupę która w najkrótszym czasie zbierze wszystkie informacje czekały nagrody. Pod koniec lekcji uczniowie zadawali pytania oraz rozwiązywali zadania dotyczące omawianego zagadnienia. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z przeprowadzonej lekcji oraz stwierdzili, że zainteresowani tematem, będą poszerzali horyzont swej wiedzy w tym zakresie.

Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5
Plik ZIP lub RAR
-

Sylwetka policjanta

Imię i nazwisko policjanta
Michał Stemporski
Lata życia
1898-1940
Opis postaci

Michał Stemporski
(1898-1940) st.przodownik (st.sierżant) Policji Państwowej.
Komisariat Gródku Jagiellońskim (Ukraina)
Zamieszkały w Gródku Jagiellońskim na ulicy Podgaj 118. Syn Stefana i Haliny Urodzony 30 listopada 1898 roku w Faszczówce. Pochodził rodziny robotniczej oraz był kowalem. W Gródku poznał swoją żonę i ożenił się. Jego żona Emilia Stemporska pochowana został w Opolu wraz z tabliczką swojego syna - Michała. Z ciekawostek: bardzo lubił miód, jadł go bardzo często. Posiadali w domu kanę z miodem. Bardzo kochał swoje dzieci oraz swoją żonę - Emilię. Jego ulubienicą była córka- Pani Janina. Bardzo często ukazywał to w relacjach ze swoimi dziećmi, przez co rodzeństwo czuło się oddalone. Była to rodzina tradycyjna. Jego prawnuk, również Michał nazwany cześć naszego bohatera oraz został on policjantem.
w latach 1919-1920 brał on udział jako polski żołnierz w walkach z Ukraińcami oraz w wojnie polsko- bolszewickie (1919-1921)j. W 1926 roku wstąpił do Policji Państwowej. W latach 1926-1939 służył na Posterunku Policji Państwowej w Gródku Jagiellońskim. Został aresztowany w nocy z 1 na 2 listopada 1939 roku przez NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR). Funkcjonariusze NKWD powiedzieli, że nie musi się ciepło ubierać, gdyż zaraz wróci do domu, niestety do domu już nie powrócił. Uzbrojeni zabrali go do aresztu sądowego w Gródku Jagiellońskim, gdzie został osadzony. Następnie został przetransportowany do więzienia we Lwowie na ulicy Kazimierowskiej. W 1994 roku okazało się, że znajduje się jego nazwisko na liście ukraińskiej ofiar NKWD - lista 72/2 por. 2815.
2815. STEMPORSKI Michał s. Stefana ur. 1898 72/2-35

Pod koniec listopada 1939 roku jego najbliżsi zostali wywiezieni do Kazachstanu.Mieszkali w miejscowości Sosna. Przesiedlono ich na Ukrainę do miejscowości Tybniki , natomiast w czerwcu 1945 roku powrócili do Gródka Jagiellońskiego lecz ich dom został zajęty na potrzeby Armii Czerwonej. We wrześniu 1945 roku wyjechali do Polski
i osiedlili się w Opolu. Córka Janina jest członkinią bydgoskiej rodziny katyńskiej.

Wykorzystane źródła

-Materiały własne,
-wspomnienia córki przedstawionego bohatera,
-pamiętnik autorstwa Michała Stemporskiego,
-archiwum rodzinne bohatera,
-książka: "Katyń 1940 Rodzina Katyńska Bydgoszcz"- Włodzimierz Jastrzębski, Danuta Rumfeld, Krzysztof Sidorkiewicz; Bydgoszcz, 1995r.

do góry