Policjanci w służbie historii Dzień z życia kadeta - Aktualności -

Policjanci w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Dzień z życia kadeta

W dniach 18–20 listopada 2019 roku uczniowie i nauczyciele, którzy wzięli udział w III edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”, goszczą w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

Dla laureatów II stopnia Komenda Główna Policji oraz Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało w tym roku szczególne zajęcia. Z okazji 100 rocznicy powstania Policji Państwowej młodzież biorącą udział we wspólnym projekcie KGP I IPN zaproszono do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W szkole policji młodzież mogła m.in. poznać nowoczesne metody zabezpieczania śladów podczas śledztw kryminalnych oraz tajniki daktyloskopii.

Do szkoły policji zaproszono 11 zespołów, które otrzymały w konkursie II nagrodę. Na przełomie sierpnia i września 2019 r. laureaci I nagrody ddali hołd policjantom na cmentarzu w Miednoje, a także żołnierzom pomordowanym w 1940 r. w Katyniu.

 

18 listopada – dzień w szkole policyjnej

Przyszłych policjantów przywitali komendant Centrum insp. Anna Rosół, dr Mateusz Marek – naczelnik Wydziału Projektów Edukacyjnych w Biurze Edukacji Narodowej IPN oraz przedstawiciele Komendy Głównej Policji.

Po filmie prezentującym działania szkoły oraz zasady rekrutacji młodzież uczestniczyła w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy i zabezpieczania śladów kryminalistycznych oraz daktyloskopijnych. Po południu policjanci zaprezentowali swoją strzelnicę oraz obiekty sportowe, które przez cały czas pobytu są dostępne dla uczniów i nauczycieli. Nikt nie został ranny, ale za to kilka osób obezwładniono podczas zajęć z zakresu taktyki i techniki interwencji.

Tak minął pierwszy, niezwykle intensywny dzień w centrum szkoleniowym.

 

19 listopada – wizyta w Warszawie

Kolejnego dnia laureaci oraz opiekunowie klas mundurowych odwiedzili Komendę Stołeczną Policji, Komendę Główną oraz Biuro Historii i Tradycji Policji.

W Komendzie Stołecznej Policji młodzież miała okazję zapoznać się z pracą biegłego oraz z najnowszymi metodami pozyskiwania i odkrywania śladów przestępstw na miejscu ich dokonania. W labolatorium kryminalistycznym policjanci przedstawili laureatom konkursu zasady wykrywania substancji zabronionych oraz zapoznali ich ze swoimi stanowiskami pracy. W Pałacu Mostowskich, gdzie mieści się siedziba stołecznej policji, znajduje się m.in. punkt dowodzenia wszystkimi patrolami policji w mieście, centrum zarządania kryzysowego oraz monitoring kamer rozmieszczonych w całej Warszawie.
 
W budynku Komendy Głównej Policji przy ul. Puławskiej młodzież oddała hołd policjantom zamordowanym w Twerze i pochowanym w Miednoje, a także tym wszystkim funkcjonariuszom, którzy zginęli na służbie, pełniąc obowiązki.
 
Ostatnim celem wizyty w Warszawie było Biuro Historii i Tradycji Policji przy ul. Orkana. Biuro posiada ciekawe zbiory, m.in. kolekcję dokumentów, z czasów II Rzeczypospolitej. Na ekspozcycji można zobaczyć m.in legitymację i inne dokumenty Bolesława Kontryma z czasów jego służby w Policji Państwowej. Kontrym był agentem wywiadu, Cichociemnym, Jamesem Bondem swoich czasów. Został zamorodwany przez komunistow w 1953 r., a jego szczątki odnaleziono w 2014 r. w kwaterze Ł na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

 
 

 

Wieczorem policjanci z Centrum Szkolenia przeprowadzlili z uczniami zajęcia z zakresu musztry, ale nie tylko. Jak policja radzi sobie w trudnych sytuacjach? Jak rozpędzić wrogi tłum i przywrócić porządek? O tym wszystkim laureaci mogli przekonać się na własnej skórze podczas symulacji warunków bojowych.

 

 

 

Praca w policji to niezwykle trudne zadanie. Pełne wyrzeczeń, ale także satysfakcji z niesienia pomocy innym. Stres i odpowiedzlaność przeplatają się tu na każdym kroku. Służba ma długą i ciekawą historię. Dzięki takim projektom jak konkurs prowadzony wspólnie przez Biuro Eduakcji Narodowej IPN oraz Komednę Główną Policji młodzież ma okazję poznać ją w nieco inny niż szkolny sposób.

Czy wielu z nich zostanie policjantami? Tego nikt nie wie. Oni sami też nie. Ale doświadczenie i wiedza, jaką zdobędą, jest bezcenna.

 
 
do góry