Policjanci w służbie historii Dominik Wielgosz - Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja III -

Policjanci w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja III

Andrzej Okrój


Pełna nazwa szkoły
Powiatowy Zespół Szkół Nr 1

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Andrzej Okrój

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Dominik Wielgosz

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Rafał Kruszyński

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Aleksandra Cygiert

Sylwetka policjanta

Imię i nazwisko policjanta
Andrzej Hempel
Lata życia
12.10.1888r-14.12.1920r
Opis postaci

ANDRZEJ HEMPEL
KOŚCIERSKI BOHATER NARODOWY











post. Andrzej Hempel urodzony 12.10.1888r w Strykowie powiat Poznański w zaborze pruskim. Zamieszkał wraz ze swoją żoną w Poznaniu przy ulicy Kanałowej 13. Miał dwie córki Marjanna(starsza) i Helena(młodsza). Po I w. światowej po ranach otrzymanych na polu walki zostaje hospitalizowany. Wraz z tworzeniem się narodowego wojska zgłasza się do 1 Pułku Garnizonu OK w Poznaniu. Po wstąpieniu do Żandarmerii Krajowej zostaje przeniesiony do powiatu kościerskiego w 1920r na posterunek Nowy Wiec. Andrzej Hempel wykonuje zadania w stopniu posterunkowego w oddalonym o 3 km Posterunku Kontrolno-Granicznym Szczodrowo podległym Posterunkowi PP Nowy Wiec.



Jego dawny posterunek nie przetrwał do dziś w swojej formie jaką miał w latach służby. Spłonął w pożarze, stał się zabytkiem ze względu na przeszłość i należenie do instytucji policji za czasów 20 lat międzywojennych. Prezentuje się następująco.







W trudnej sytuacji granicznej podczas podróży późnym wieczorem do swojego posterunku zostaje zaatakowany przez niemieckich przemytników którzy nie chcieli poddać się zatrzymaniu oddali w jego kierunku strzały z pistoletu, które trafiły go w kręgosłup, szyję i brzuch jak wykazały badania lekarskie. Mimo odniesionych ran zdołał oddać strzałów do napastników. Sprawcy wykorzystując powstałe zamieszanie zdołali uciec, a Andrzej Hempel ciężko ranny po kilkunastu minutach zdołał doczołgać się do pobliskiego dworu. Zdołał powiadomić właściciela włości Juliusa Hüke po czym stracił przytomność. Hüke wraz z synami podnieśli go z ziemi i ułożyli w mieszkaniu.
Powiadomiono lekarza powiatowego oraz placówkę policyjną w Skarszewach. Ranny Andrzej Hempel potrzebował pilnego transportu do lazaretu w Grudziądzu. Lekarze zjawiający się u rannego orzekają, że na jakąkolwiek pomoc jest już za późno. Wieczorem kolejnego dnia zjawia się samochód skrzyniowy nie posiadający żadnego miejsca do położenia rannego. Właściciel włości wydał swoje pierzyny na których go ułożono.




W chwilę potem w drodze do Skarszew Andrzej Hempel umiera. Zostawiając żonę wraz z dwójką dzieci bez środków do życia. Po szeregu starań otrzymała regulaminowy zwrot kosztów pogrzebowych w wysokości trzech pensji męża, co z pewnością pokryło koszty pogrzebu. Jej córka Helena(miała półtorej roczku) zachorowała, której z powodu braku pieniędzy nie było można zapewnić pomocy lekarskiej. Skutkiem czego pół roku po śmierci post. Hempela umiera też córka Helena.






Na cześć poległego Andrzeja Hempela i wielu innych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny wybudowano w Kościerzynie tablicę im poświęconą

Wykorzystane źródła
-

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Dawny Posterunek
Lokalizacja
Posterunek Kontrolno-Graniczny
Posterunek Andrzeja Hempel, w którym pełnił służbę.
Więcej
Zdjęcia
Nazwa miejsca
Posterunek PP Nowy Wiec
Lokalizacja
Zdjęcia
Nazwa miejsca
Miejsce Pamięci
Lokalizacja
Zdjęcia
Dokładny opis miejsc

Przedstawione powyżej miejsca są miejscami pamięci bohaterów narodowych 20-lecia międzywojennego. Na każdym z podanych zdjęć ukazane jest miejsce pamięci naszej postaci jaką jest post. Andrzej Hempel.
Andrzej Hempel wykonuje zadania w stopniu posterunkowego w oddalonym o 3 km Posterunku Kontrolno-Granicznym Szczodrowo podległym Posterunkowi PP Nowy Wiec. Jego dawny posterunek nie przetrwał do dziś w swojej formie jaką miał w latach służby. Spłonął w pożarze, stał się zabytkiem ze względu na przeszłość i należenie do instytucji policji za czasów 20 lat międzywojennych.

W trudnej sytuacji granicznej podczas podróży późnym wieczorem do swojego posterunku zostaje zaatakowany przez niemieckich przemytników którzy nie chcieli poddać się zatrzymaniu oddali w jego kierunku strzały z pistoletu, które trafiły go w kręgosłup, szyję i brzuch jak wykazały badania lekarskie.

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii

Dnia 16 maja 2019r. w Prywatnym Gimnazjum "Prymus" przeprowadzona została prelekcja na temat historii post. Andrzeja Hempel. W spotkaniu uczestniczyła grupa 27 osób, która czynnie uczestniczyła w spotkaniu zadając pytania i wykazując zainteresowanie informacjami przedstawianymi podczas prezentacji. Przedsięwzięcie to było zwieńczeniem naszej wspólnej pracy nad projektem, która została doceniona przez słuchaczy.

Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5 Plik ZIP lub RAR
do góry