Policjanci w służbie historii Zofia Bartczak - Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja II -

Policjanci w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja II

Aneta Gorzkowska


Nazwa szkoły
Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Aneta Gorzkowska

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Zofia Bartczak

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Aleksandra Grabska

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Kamil Łukasz Kameduła

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Cmentarz parafialny w Kole i kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole
Lokalizacja
Pomnik oraz tablica upamiętniająca postać Posterunkowego Jana Daneckiego
Więcej
Dokładny opis miejsca

Zagłębiając się w historię naszego bohatera odnaleźliśmy dwa miejsca, które przypominają nam o osobie Jana Daneckiego.

Jedno z nich to cmentarz parafialny w Kole przy ulicy Poniatowskiego, gdzie w sektorze 17 znajduje się pomnik Jana Daneckiego. Jest to piękny nagrobek godny tak wspaniałej postaci jaką jest Jan Danecki. Początkowo dbali o niego najbliżsi tragicznie zmarłego policjanta. Córki bardzo często przychodziły na grób ojca z opiekunem, zakonnikiem z Klasztoru Ojców Bernardynów w Kole. Natomiast syn Leonard, gdy wyprowadził się z rodzinnego miasta wracał na grób Ojca przynajmniej raz w roku, by uczcić jego pamięć. Zawsze zapalał znicz i przywoził chryzantemy. Po śmierci dzieci, grób został zapomniany i uległ zniszczeniu. Nie przypominał nagrobka ze zdjęć, został zdewastowany, a płyta nagrobna popękała. „Wrócił do życia” w 2014 roku, gdy historią Jana Daneckiego zainteresowała się pani Teresa Brzoska, która zaczęła regularnie odwiedzać miejsce upamiętniające policjanta. Pomnik w odrestaurowanej wersji odwiedziliśmy i oddaliśmy cześć zmarłemu posterunkowemu zapalając znicze oraz odmawiając modlitwę w jego intencji.

Drugim miejscem jest kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole przy ulicy Kościelnej. Na jego północnej ścianie 22 lipca 2016 roku podczas Święta Policji została umieszczona tablica upamiętniająca posterunkowego Jana Daneckiego. Była to piękna uroczystość, na której inspektor Wiesław Grzegorczyk przypomniał zgromadzonym biografię posterunkowego i odsłonił tablicę, która została poświęcona przez kapelana kolskich policjantów ks. Kanonika Józefa Wronkiewicza. Na tę ceremonię została zaproszona rodzina zmarłego policjanta, która stawiła się z ogromną przyjemnością i była dumna ze swojego przodka. Kilka razy w roku, np. z okazji Konstytucji 3 Maja, Święta Policji czy Narodowego Święta Niepodległości m. in. młodzież ze szkół, mieszkańcy Koła, policjanci pod tablicą oddają hołd i składają kwiaty. W tym roku my i nasi koledzy z pocztem sztandarowym również włączyliśmy się w obchody Rocznicy Konstytucji 3 Maja, by oddać cześć naszemu bohaterowi.

Pierwowzór tablicy został odnaleziony w parku miejskim w Kole (który zajmuje teren między ulicami Poniatowskiego i Dąbrowskiego; od Domu Pomocy Społecznej do Szpitala) przez wcześniej wspomnianą przez nas Panią Teresę Brzoską. Tablica była wkopana w ziemię, z której wystawał tylko jej mały fragment. Pani Brzoska wraz z bratem i mężem wykopali tablicę, na której było napisane: „Ś.P. Jan Danecki posterunkowy Policji Państwowej pow. kolskiego przeżywszy lat 39 zm. śmiercią tragiczną d. 14.2.1928 roku Cześć jego pamięci Koledzy”. Tablica została odnowiona i obecnie znajduje się w Sali Tradycji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przy ul. Taborowej.

Zdjęcia

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii

Chcąc wykonać ostatnie zadanie, jakim jest przeprowadzenie "Żywej lekcji historii" długo zastanawialiśmy się jak powinna ona wyglądać. Doszliśmy do wniosku, że musi zostać przedstawiona osobom, które interesują się policją, a może również wiążą z nią swoją przyszłość. Dowiedzieliśmy się, że wielu naszych młodszych kolegów uczęszczających obecnie do miejscowego gimnazjum jest zainteresowanych uczeniem się w naszej szkole, głównie ze względu na klasę ekonomiczną o profilu prawno - mundurowym. Uznaliśmy, że ta młodzież będzie odpowiednia i zaprosiliśmy ich do murów naszej szkoły, by mogli uczestniczyć w żywej lekcji historii. Już na wstępie udało nam się ich zaskoczyć, ponieważ przygotowaliśmy dla nich niespodziankę. Gdy weszli do sali wykładowej czekały na nich mundury, które noszą uczniowie naszej placówki. Gimnazjaliści mogli poczuć się jak służby mundurowe, jak jedni z nas. Następnie przedstawiliśmy im krótką prezentację, ukazującą postać naszego bohatera - posterunkowego Jana Daneckiego, strukturę policji II RP oraz warunki jakie trzeba było spełnić w tamtych czasach, by móc wstąpić do jednostki policyjnej. Na końcu prezentacji umieściliśmy mały quiz, który miał na celu sprawdzić, ile nasi słuchacze z tej lekcji zapamiętali. Słuchacze poradzili sobie z nim oczywiście bez najmniejszego problemu. W trakcie prezentacji uczestnicy mieli możliwość obejrzenia zdjęć i dokumentów dotyczących życia posterunkowego Jana Daneckiego. Te cenne materiały otrzymaliśmy podczas spotkania z Jego wnuczką, Panią Danutą Lis, która niestety mimo naszego zaproszenia nie mogła być tego dnia z nami. Pozwoliło to uczniom lepiej poznać naszego bohatera, jego życie, pracę i wartości którym był wierny.
Następnie udaliśmy się wszyscy na zewnątrz, by spotkać się z zaproszonym przez nas gościem, policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Kole, sierż. szt. Piotrem Sołohubem, który zapoznał uczestników z musztrą wojskową /policyjną, w której także i my z wielką przyjemnością uczestniczyliśmy. Mimo tego, że prowadzący było bardzo zasadniczy i rygorystyczny uśmiech nie znikał z twarzy młodzieży, która świetnie się przy tym bawiła. Tego typu zajęcia mają na celu wychowywać w duchu patriotyzmu, kształtować postawę odwagi, honoru i szacunku do drugiego człowieka.
Nasza żywa lekcja historii pokazała jej uczestnikom jak w czasie międzywojnia wyglądało życie policjantów, jakie wartości wyznawali i jakie postawy przyjmowali. W takcie zajęć młodzież utrwaliła teoretyczną wiedzę potrzebną do pełnienia służby, a historia Jana Daneckiego uświadomiła im także, że ludzkie życie jest kruche i należy z niego czerpać ile się da. Mamy nadzieję, że dzień spędzony z nami nie był dla nich dniem straconym, tylko mile spędzonym czasem, który nie tylko dostarczył im rozrywki, ale także wiele ich nauczył i być może pomógł w wyborze drogi życiowej.

Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5
Plik ZIP lub RAR
-

Sylwetka policjanta

Imię i nazwisko policjanta
Jan Danecki
Lata życia
1887-1928
Opis postaci

Janem Daneckim zainteresowaliśmy się, gdyż w tym roku przypadła jego 90. rocznica śmierci. Większość informacji o posterunkowym zgromadziliśmy dzięki pomocy Pani Teresy Brzoskiej,która doprowadziła nas do wnuczki naszego bohatera - Pani Danuty Lis. Wybraliśmy się do Szamotuł, by bezpośrednio od Niej usłyszeć historię Jana Daneckiego. Podczas wizyty kobieta przybliżyła nam postać swojego dziadka oraz dostarczyła wiele materiałów, które ułatwiły nam realizacje projektu. Dowiedzieliśmy się, że:
Jan Danecki urodził się w Dąbrowicach w powiecie kutnowskim 26 grudnia 1887 roku. Był synem Jana Daneckiego - szewca i Marianny Szczerbakowicz.
Z zawodu był stolarzem. W 1909 roku mieszkał i pracował w Kłodawie, gdzie zawarł związek małżeński z Bronisławą Kolską.
Miał troje dzieci. Syn Leonard urodził się w 1909 roku w Kłodawie, gdzie Jan Danecki mieszkał i pracował oraz córki, które przyszły na świat w Sompolnie : Janina urodzona
w 1920 roku i Helena urodzona w 1922 roku.
Przed I wojną światową przez cztery lata służył w carskiej armii.
Został zmobilizowany do wojska rosyjskiego w czasie I wojny światowej.
Należał do kółka strzeleckiego, był wyborowym strzelcem. Uwielbiał czytać książki oraz był namiętnym palaczem papierosów. Umiał również pięknie rysować – ten talent odziedziczył po nim jego syn Leonard. Podczas działań wojennych został ranny w nogę i zwolniony
z wojska w 1917 roku.
Przebywał z żoną i synem do końca wojny u krewnych w Warszawie.
W 1918 roku wrócił z rodziną do Kłodawy.
1 lipca 1919 roku wstąpił do Policji Państwowej II RP .
Został przydzielony do Policji Powiatowej w Kole Posterunek w Sompolnie.
Jako posterunkowy w Sompolnie pracował do 1922 następnie został przeniesiony do Komendy Powiatowej w Kole. Mieszkał tam z rodziną przy ulicy Rzeźniczej 5, gdzie udało nam się dotrzeć, lecz nie mogliśmy znaleźć numeru piątego (podejrzewamy, że został on dołączony do budynku o numerze 3).
W roku 1926 w maju przebywał na szkoleniu policyjnym w Kaliszu, skąd pisał listy do najbliższych, miał piękny charakter pisma.
13 lutego 1928 roku podczas służby nocnej ok. godziny 23-ej został postrzelony przez kolegę policjanta czyszczącego broń. Zmarł około 3 nad ranem 14 lutego 1928 roku.
Przed śmiercią był przytomny i prosił o nie karanie swego kolegi za ten nieostrożny, tragiczny postrzał. Z opowiadań Pani Danuty Lis dowiadujemy się, że najprawdopodobniej kolega celował w Pana Jana Daneckiego. Po jego śmierci koledzy z policji ufundowali zmarłemu kamienną tablicę, która została w 2014 roku odnaleziona w Kolskim parku obok szpitala przez Radną Panią Teresę Brzoską.

Wykorzystane źródła

http://www.dws-xip.pl/wojna/2rp/ad8.html
http://osrp.swietokrzyska.policja.gov.pl/rp1/wolnytekst/7379,Historia-Policji-Panstwowej-II-RP-1919-1939.html
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet?mimetype=image%2Fx.djvu&sec=false&handler=djvu_html5&content_url=%2FContent%2F70319%2Fdirectory.djvu

do góry