Policjanci w służbie historii Paweł Roczyna - Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja I -

Policjanci w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja I

Paweł Roczyna


Nazwa i adres szkoły
Zespół Szkół Mechaniczno Elektrycznych w Żywcu

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Paweł Roczyna

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Barbara Wisińska

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Olga Jakubiec

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Natalia Żak

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Kołtyniany
Lokalizacja
Posterunek Policji Państwowej w Kołtynianach

Więcej
Dokładny opis miejsca
Budynek byłego Posterunku Policji Państwowej w Kołtynianach (miasteczko w Republice Litweskiej na Wileńszczyźnie, nad Żejmianą, w okręgu wileńskim, w rejonie święciańskim, siedziba gminy Kołtyniany. Do 1945 w Polsce, w województwie wileńskim, w powiecie święciańskim; siedziba wiejskiej gminy Kołtyniany.W budynku tym pełnił służbę Józef Gibas (zdjęcie nr.1), budynek ten aktualnie jest własnością prywatną.Na zdjęciu nr.2 przedstawiono Przejście Graniczne, na którym pełnił służbę Józef Gibas.Na zdjęciu nr. 3 możemy zobaczyć jak Posterunek wygląda obecnie, na zdjęciu Syn Józefa Gibasa - Maciej Gibas z córką.
Zdjęcia
Zdjęcia miejsca 1 Zdjęcia miejsca 2 Zdjęcia miejsca 3

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii
W dniu 13 czerwca podczas obozu w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu, nad jeziorem żywieckim, przeprowadzona została przez zespół biorący udział w projekcie „ Policjanci w służbie historii” żywa lekcja historii. W spotkaniu brało udział 38 uczniów klasy II clo z Zespołu Szkół Mechaniczno Elektrycznych w Żywcu. W czasie lekcji przy ognisku zaprezentowano uczniom klasy policyjnej sylwetkę Starszego Posterunkowego Policji Państwowej Józefa Gibasa. Oprócz prezentacji i filmu uczniowie mieli okazję wysłuchać na żywo opowiadania o życiu, służbie i losach wojennych Józefa Gibasa, które w bardzo emocjonujący sposób przybliżył gość specjalny - jego syn Maciej Gibas.
Zdjęcia
Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4 Zdjęcie 5
Pliki
Plik 1
Plik ZIP lub RAR
Array

Sylwetka policjanta

Imię i nazwisko policjanta
Józef Gibas
Lata życia
1900 - 1980
Opis postaci
Józef Gibas urodzony w 1900 w Ślemieniu na Żywiecczyźnie, w wieku 18 lat pełni służbę w armii Austro-Węgierskiej. Po zakończeniu I wojny Światowej wstępuje do wojska polskiego, w którym odbywa zasadniczą służbę wojskową w czasie, której bierze udział w wojnie Polsko-Bolszewickiej, gdzie zostaje odznaczony. Po zakończeniu służby wojskowej wstępuje do Policji Państwowej od dnia 8 lipca 1923r. Pełni służbę na granicy Polsko-Litewskiej w miejscowości Kołtyniany. W trakcie służby awansowany i nagradzany. We wrześniu 1939r. zostaje internowany na Litwie. Po zajęciu Litwy przez wojska radzieckie trafia do obozu w Starobielsku. W roku 1942 wstępuje do tworzonej na terenie ZSRR Armii Generała Andersa, z którą przemierza cały szlak bojowy. Bierze udział m.in. w walkach o Monte Cassino i Ankonę. Po wojnie w roku 1946 wraca do Polski gdzie otrzymuje pracę poborcy podatkowego w Żywieckim sądzie. W roku 1976 odznaczony orderem Odrodzenia Polski "Polonia Resituta". Zmarł w 1980r.
Wykorzystane źródła
Archiwum rodzinne Macieja Gibasa
do góry