Policjanci w służbie historii Marta Żółtowska - Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja II -

Policjanci w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja II

Dorota Gut-Pacuszka


Nazwa szkoły
Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Płońsku

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Dorota Gut-Pacuszka

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Marta Żółtowska

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Dominik Parulski

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Hubert Bihuniak

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Park przy ul. Kolejowej w Płońsku
Lokalizacja
Krzyż Katyński
„Krzyż Katyński”, upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku(zdjęcie nr 1).Mierzy 5 metrów wysokości i waży ok.200 kg. Wykonany został przez jednego z mieszkańców Szeromina(pow. płoński).To właśnie przy tym krzyżu odczytywany jest Apel Poległyc
Więcej
Dokładny opis miejsca

Płońsk to niewielkie miasto z „wielkim sercem”, które próbuje ocalić od zapomnienia ludzi, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla ojczyzny. To byli często ludzie skromni, którzy pełnili swą służbę z wielkim zaangażowaniem, ale często bez rozgłosu i zbędnego splendoru. Miejsca pamięci to HOŁD złożony właśnie tym ludziom…
Szczególne miejsce dla mieszkańców Płońska znajduje się w płońskim parku przy ul .Kolejowej .Postawiony jest tam ogromny „Krzyż Katyński”, upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku(zdjęcie nr 1).
Ten krzyż mierzy 5 metrów wysokości i waży ok.200 kg. Wykonany został przez jednego z mieszkańców Szeromina(pow. płoński).To właśnie przy tym krzyżu odczytywany jest Apel Poległych, m.in. za Tadeusza Tobolskiego, którego nazwisko pojawia się wśród wymienionych ofiar (zdjęcie z Płońszczaka).
Pamięć o tych, którzy oddali życie w służbie Ojczyzny symbolizują także posadzone "Dęby Pamięci"(zdjęcie 2).To pomniki pamięci, które mają przypominać, że okryta przez wiele lat kłamstwem prawda- zwyciężyła.
Szkoły powiatu płońskiego włączają się w społeczny program „Katyń…Ocalić od zapomnienia”, upamiętniający ofiary zbrodni popełnionej w roku 1940 na ponad 21 tys. Polskich oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy policji ,straży granicznej .Zbrodni popełnionej przez radzieckie NKWD w Katyniu, Twerze, Charkowie, o której prawda ukrywana była przez wiele lat.
Symbolem jest tablica, znajdująca się przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Kołozębiu, upamiętniająca mieszkańca tej miejscowości,Tadeusza Tobolskiego, zamordowanego policjanta w 1940roku w Twerze.

Zdjęcia

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii

My, młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku bierzemy udział w konkursie „Policjanci w służbie historii” po raz drugi. Znalezienie policjanta i poznanie dokładnie jego historii jest niezwykle trudne w tak małej społeczności .Dopiero od niedawna, między innymi dzięki Stowarzyszeniu Rodzin Katyńskich na jaw wychodzą wcześniej nieznane fakty. Poznajemy historię losów policjantów, którzy zginęli na służbie, służąc drugiemu człowiekowi. Nas poruszyła historia życia jednego z nich…
To historia Tadeusza Tobolskiego z Kołozębia, pow. Płoński- posterunkowego Policji Państwowej, więźnia obozu w Ostaszkowie, zamordowanego w 1940 r. w Twerze. Ktoś powie, historia jakich wiele… Nie dla nas! My uczestniczyliśmy w Żywej Lekcji Historii- lekcji wyjątkowej…
W Komendzie Powiatowej w Płońsku odbyło się niezwykłe spotkanie z siostrzenicą p .Tadeusza Tobolskiego .Jak ona pięknie opowiadała o swoim wuju. Niektórym z nas dech zapierało w piersiach. Słuchaliśmy ze wzruszeniem historii o życiu człowieka, policjanta, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, pozostawiając pogrążoną w smutku rodzinę. Na podstawie tej opowieści postanowiliśmy nagrać filmik „Ocalić od zapomnienia…”Chcieliśmy, aby ten film akcentował najważniejsze wartości w życiu policjanta, ale przede wszystkim oddziaływał na emocje…

1.Młodzież klasy policyjnej Zespołu Szkół nr 1 przed Komendą Policji w Płońsku w oczekiwaniu na wyjątkowych gości(zdjęcie nr 1 )

2.Pani Teresa Marchel i Pani Barbara Gawlicka ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Olsztynie(zdjęcie nr 2). Pani Barbara Gawlicka ,prezes Stowarzyszenia , przedstawia uczniom historię jeńców wojennych zamordowanych wiosną 1940 roku m.in. w obozach w Kozielsku i Ostaszkowie.
4.Kolejnym punktem tej wyjątkowej lekcji było tworzenie „Izby pamięci„ poświęconej policjantom II RP pow. Płoński , którzy zostali zamordowani (zdjęcie nr 4).W jej tworzenie zaangażowali się policjanci, uczniowie klasy mundurowej i panie ze Stowarzyszenia.
5. Przy "Izbie Pamięci" wygłosiliśmy prelekcję, dotyczącą życia Tadeusza Tobolskiego na podstawie zgromadzonych przez nas materiałów. Lekcję obejrzały klasy mundurowe z powiatu płońskiego (ok.60 uczniów). Udział w niej wzięli także policjanci z Komendy Powiatowej w Płońsku i nauczyciele(zdjęcie nr 5).

Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5
Plik ZIP lub RAR
-

Sylwetka policjanta

Imię i nazwisko policjanta
Tadeusz Tobolski
Lata życia
1914-1940
Opis postaci

Tadeusz Tobolski -ur. 1914 r. w Kołozębiu gm. Sochocin, policjant, więzień obozu w Ostaszkowie, zamordowany w 1940 w Twerze. Miejsce pochówku – Miednoje.
Tadeusz był jednym z dziewięciorga dzieci Aleksandra i Władysławy Tobolskich. Został aresztowany w Ostrogu nad Horyniem (dziś Ukraina). Zamordowany przez NKWD. Miał wówczas 26 lat, był aspirantem policji państwowej.Rodzinę Tobolskich zesłano na roboty do Niemiec, tam dotarła do nich wiadomość o mordzie katyńskim. Podejrzewali, że Tadeusz był wśród zgładzonych przez Rosjan. Rodzina przez 69 lat czekała na potwierdzenie tej wersji. Doczekała tego jedynie jego siostrzenica, Teresa Marchel-Tobolska.

Wykorzystane źródła

Pracownia Dziejów Miasta w Płońsku
Wywiad przeprowadzony z Teresą Marchel-Tobolską (siostrzenicą Tadeusza Tobolskiego)

do góry