Monika Garstka - Szot
94-203
Łódź
łódzkie
Dane zespołu
Pierwszy uczeń
Drugi uczeń
Trzeci uczeń
Sylwetka policjanta
W maju 1926r. wziął czynny udział w przewrocie majowym, broniąc wraz z płk. Sławojem Składkowskim gmachu Ministerstwa Spraw Wojskowych na ul. 6 Sierpnia i uniemożliwiając wykonanie rozkazów zwolennika rządu, gen. Szpakowskiego. Po przewrocie majowym, na jesieni 1926, został szefem Wydziału Wyznań Niekatolickich Ministerstwa Spraw Wojskowych z pozostawieniem dotychczasowej funkcji oficera sztabowego do zleceń przy Ministrze Spraw Wojskowych. Stanowisko szefa Wydziału Wyznań Niekatolickich M.S.Wojsk. objął po płk. SG Adamie Kocu. Z dniem 31 października 1926 na skutek reklamacji Ministra Spraw Wewnętrznych przeniesiony został w stan nieczynny na okres sześciu miesięcy z prawem noszenia munduru, w celu objęcia stanowiska komendanta głównego Policji Państwowej. Z dniem 30 kwietnia 1927 Minister Spraw Wojskowych przedłużył mu okres pozostawania w stanie nieczynnym o dalszych dwanaście miesięcy z prawem noszenia munduru. W latach 1926–1935 pełnił funkcję komendanta głównego Policji Państwowej. W czasie piastowania urzędu komendanta głównego PP zmienił zupełnie krajowy model szkolnictwa policyjnego. Utworzono system kształcenia policyjnego na poziomie europejskim. Kierownictwo PP z najwyższymi oficerami na czele dbało o podnoszenie kwalifikacji zawodowych adeptów sztuki policyjnej. Rozpoczęto tworzenie placówek dydaktyczno-oświatowych. Utworzono dwa rodzaje szkół: szkołę oficerską w Warszawie oraz szkoły dla szeregowych Policji Państwowej w Sosnowcu, Żyrardowie oraz Mostach Wielkich. Nawiązano współpracę z policjami krajów europejskich, mając nadzieję na korzystanie z doświadczenia zaprzyjaźnionych służb. Dzięki inicjatywie komendanta głównego Policji Państwowej w 1928 r. grupa funkcjonariuszy Policji Śledczej wyjechała na kursy szkoleniowe do Wiednia. Późniejsza wymiana funkcjonariuszy przyjeżdżających na staż zawodowy do Polski była zasługą komendanta Maleszewskiego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Jagrym-Maleszewski
https://biogramy.ipn.gov.pl/bio/wszystkie-biogramy/106499,Janusz-Jagrym-Maleszewski.html
https://senat.edu.pl/historia/senat-rp-w-latach-1922-1939/senatorowie-ii-rp/senator/janusz-maleszewski
https://epiotrkow.pl/news/czytaj,49339
https://lodz.ipn.gov.pl/pl6/aktualnosci/57181,Odsloniecie-tablicy-pamieci-plk-Janusza-Jagryma-Maleszewskiego-Lodz-4-wrzesnia-2.html
https://www.youtube.com/@LodzkimiSciezkami
https://www.youtube.com/@przewodnik9572
https://www.youtube.com/@footagefarm
https://www.youtube.com/@historycomestolife
https://www.nac.gov.pl
archiwum Tomasza Świerczyńskiego
https://isp.policja.pl
Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi
Miejsce pamięci
Na cmentarzu znajduje się grób symboliczny płk Maleszewskiego. W grobie pochowani są jego rodzice.Grób<br />został zmodernizowany i odnowiony w roku 2022. Jest to również grób symboliczny jego żony, która była założycielką<br />Stowarzyszenia “Rodzina Policyjna 1939r.”, które działa do dziś. Udaliśmy się w to miejsce i uczciliśmy pamięć<br />Komendant Głównego Policji Państwowej czyszcząc pomnik, oraz składając znicz.
WięcejTablica przedstawia sylwetkę pułkownika. Pod pomnikiem znajduje się kod QR z linkiem do biografii Maleszewskiego. Jest to krok w stronę młodych oraz ciekawa innowacja, ponieważ młodzież nawet z ciekawości może zobaczyć co kryje się pod tym kodem.
WięcejUmieszczona jest na gmachu władz gminy oraz wsi. Przed II Wojną Światową w tym budynku był posterunek Policji Państwowej. Tablica powstała z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości Polski 15 czerwca 2018r. w celu uhonorowania Komendanta Głównego. Tablica powstała dzięki inicjatywie 2 dzielnicowych mł. asp. Łukasz Wróbel i sierż. sztab. Michał Biernacki, którzy podjęli działania zmierzające do utworzenia tablicy ku jego pamięci. W celu promowania historii założyli oni pierwsze w Polsce Stowarzyszenie – Grupa Historyczno - Edukacyjna im. Płk. Janusza Maleszewskiego, II Okręg Policji Państwowej.
Więcejrównież grób symboliczny jego żony, która była założycielką Stowarzyszenia “Rodzina Policyjna 1939r.”, które działa do
dziś.
W Czarnocinie znajduje się również tabilca która go upamiętnia. Umieszczona jest na gmachu władz gminy oraz
wsi. Przed II Wojną Światową w tym budynku był posterunek Policji Państwowej. Tablica powstała z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości Polski 15 czerwca 2018r. w celu uhonorowania Komendanta Głównego.
Maleszewski został również uhonorowany tablicą znajdującą się pod Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi, która również powstała w 2018r. Uroczystości wpisały się w obchody 100-lecia powstania Policji Państwowej. Tablica podobnie jak ta w Czarnocinie przedstawia sylwetkę pułkownika. Pod pomnikiem znajduje się kod QR z linkiem do biografii Maleszewskiego. Jest to krok w stronę młodych oraz ciekawa innowacja, ponieważ młodzież nawet z ciekawości może zobaczyć co kryje się pod tym kodem.
Żywa lekcja historii
Kiedy jakaś drużyna znalazła wszystkie informacje musiała ułożyć je na plakacie w sposób chronologiczny i kiedy wszystko było zgodne musiały przykleić je na plakat. Czas był zatrzymywany w momencie przyklejenia każdego elementu. Młodzież zaangażowała się w lekcję i chętnie uczestniczyła w poszukiwaniach informacji. 5 pierwszych grup miało za zadanie znaleźć informacje dot. życia Maleszewskiego, natomiast ostatnia 6 grupa wyszukiwała ciekawostek o Policji Państwowej. Na zakończenie wszystkie grupy zapoznały się z informacjami innych grup, oraz uzyskały odpowiedź na ew. zadane pytania dot Maleszewskiego i Policji Państwowej. Pierwsze 3 miejsca, które jako pierwsze wykonały wszystkie elementy otrzymały drobne nagrody w postaci słodyczy, natomiast pozostałe grupy otrzymały nagrodę pocieszenia w postaci cukierków.