Policjanci w służbie historii Mateusz Łysiak - Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja III -

Policjanci w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs Policjanci w służbie historii - edycja III

Tomasz Joniec


Pełna nazwa szkoły
Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Tomasz Joniec

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Mateusz Łysiak

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Daria Litwin

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Sylwia Kryza

Sylwetka policjanta

Imię i nazwisko policjanta
Franciszek Niechwiej
Lata życia
1899 - 1940
Opis postaci

Franciszek Niechwiej z P.P.P. w Niepołomicach urodzony dnia 25 września 1899 r. w Dąbrowie powiat Chrzanów syn Jana liczącego lat 59 i Katarzyna lat 52 z Gójów zamieszkali w Dąbrowie pow. Chrzanów wyrobnicy posiadają zabudowania i 4 morgi gruntu wyznanie rzymsko katolickie, narodowości i obywatelstwo polskie, zawód: robotnik kopalniany, kawaler majątku żadnego nie posiada bracia i siostry: 1) Andrzej Niechwiej lat 29 służy jako posterunkowy P.P. w III Komisariacie P.P. w Krakowie i nie posiada żadnego majątku, 2)Anastazja Zientek lat 25 zamieszkała w Dąbrowie posiada dom i 1 mórg gruntu, 3) Jan lat 23 wolny zamieszkały w Dąbrowie nie posiada żadnego majątku utrzymuje się przy rodzicach, 4) Rozalja lat 19 wolna wyrobnica zamieszkała w Dąbrowie przy rodzicach, 5)Zofja lat 17 wyrobnica zamieszkała w Dąbrowie wolna przy rodzicach, 6) Józef lat 15 wolny wyrobnik zamieszkały w Dąbrowie przy rodzicach, 7) Marja lat 13 wolna uczęszcza do szkoły zamieszkała w Dąbrowie przy rodzicach. Wykształcenie 4 klasy ludowe znajomość języków: polski w mowie i piśmie od urodzenia do lat 7 byłem przy rodzicach a od lat 7 do 14 chodziłem do szkoły od lat 14 do 22 tj. do roku 1919 pracowałem w kopalni węgla w Jaworznie, w roku 1919 10 kwietnia zostałem powołany do wojska Polskiego i wcielony do 5 p. Saperów stacjonującego w Krakowie. (brak tekstu) …to służyłem do 16 sierpnia 1922 r. jako saper. Od dnia zwolnienia mnie z wojska tj.15/8.1922 r aż do wstąpienia do policji Państwowej tj. do 4/I 1923 byłem w domu przy rodzicach.

Niepołomice dnia 23 lipca 1926
Franciszek Niechwiej poster.

Franciszek Niechwiej po wstąpieniu do Policji służbę pełnił w Posterunku Policji w Niepołomicach. W 1928 roku ożenił się z poznaną w Niepołomicach Stefanią Włodek pochodzącą z Szarowa. W 1930 r. z tego związku urodziła im się córka Janina. Post. Franciszek Niechwiej służbę na PP w Niepołomicach pełnił z krótką 3 – miesięczną przerwą do kwietnia 1935 roku kiedy to został przeniesiony do pełnienia dalszej służby na Posterunku Policji w Trzcianie pow. Bocheński i pełnił ją tam do wybuchu wojny.
We wrześniu 1939 r. zgodnie z rozkazami ewakuował się na wschód w kierunku Sokal - Lwów i tam dostał się do niewoli sowieckiej. Był jeńcem obozu w Ostaszkowie. Został zamordowany w Twerze i pogrzebany w lesie nieopodal wsi Miednoje w 1940 r. wraz ze swoim bratem Andrzejem, także policjantem.

Wykorzystane źródła

Wiedza własna, dokumenty z archiwum rodzinnego p. Janiny Niechwiej oraz podinsp. Tomasza Jońca

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Dąb Pamięci aspiranta Policji Państwowej Franciszka Niechwieja
Lokalizacja
Zdjęcia
Nazwa miejsca
Lokalizacja
Zdjęcia
Nazwa miejsca
Lokalizacja
Zdjęcia
Dokładny opis miejsc

Dąb wraz z obeliskiem jest zlokalizowany na terenach zielonych przy ZSO w Szarowie (woj. małopolskie, pow. wielicki, gm. Kłaj). Jest on ogólnodostępny dla wszystkich odwiedzających.

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii

25 kwietnia br. w sali widowiskowej Urzędu Gminy Kłaj odbyło się 11 spotkanie Regionalnego Koła Historycznego „Zadora”, w trakcie którego uczniowie klasy policyjnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach pod opieką Komendanta Komisariatu Policji w Niepołomicach podinsp. Tomasza Jońca, zaprezentowali historię Policji okresu międzywojennego. Licznie zgromadzonym uczestnikom - mieszkańcom i uczniom gimnazjum w Kłaju w formie prezentacji multimedialnej pokazano historię Policji okresu międzywojennego, przedstawiono również sylwetkę post. Franciszka Niechwieja.
Post. Franciszek Niechwiej urodził się 25 września 1899 r. w Dąbrowie pow. Chrzanowski.
Po odbyciu służby wojskowej wstąpił do służby w Policji Państwowej w dniu 4 stycznia 1923 roku. Służbę pełnił w Posterunku Policji w Niepołomicach. W 1928 roku ożenił się z poznaną w Niepołomicach Stefanią Włodek pochodzącą z Szarowa. Post. Franciszek Niechwiej służbę na PP w Niepołomicach pełnił z krótką 3 – miesięczną przerwą do kwietnia 1935 roku kiedy to został przeniesiony do pełnienia dalszej służby na Posterunku Policji w Trzcianie pow. Bocheński i pełnił ją tam do wybuchu wojny.
We wrześniu 1939 r. zgodnie z rozkazami ewakuował się na wschód w kierunku Sokal - Lwów i tam dostał się do niewoli sowieckiej. Był jeńcem obozu w Ostaszkowie. Został zamordowany w Twerze i pogrzebany w lesie nieopodal wsi Miednoje w 1940 r. wraz ze swoim bratem, policjantem.
W spotkaniu uczestniczyła córka post. Franciszka Niechwieja, Janina Iwulska do dnia dzisiejszego mieszkająca w Szarowie. Zgromadzonej publiczności opowiadała o swoim ojcu, wspomnieniach związanych z Jego służbą w Policji, ostatnim pożegnaniu przed ewakuacją na wschód, a także czasie wojny i życiu w okresie powojennym z „piętnem” córki policjanta. Przedstawiła również okoliczności ewakuacji wraz ze swoją matką i innymi rodzinami policyjnymi na wschód, a także drogi powrotnej.
Wszyscy zgromadzeni poruszeni przedstawionymi wydarzeniami z wielkim zainteresowaniem, a przede wszystkim wzruszeniem wysłuchali opowieści pani Janiny.
Ponadto w trakcie spotkania uczniowie klasy policyjnej wspólnie z asp.szt. Piotrem Lachmanem z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce przedstawili zgromadzonym różnego rodzaju elementy wyposażenia policyjnego, a także umundurowania. W spotkaniu wzięło udział 27 osób.


W Pliku 1 oryginalny opis spotkania

Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5 Plik ZIP lub RAR
do góry