Policjanci w służbie historii Lokalizacje miejsc pamięci -

Policjanci w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Lokalizacje miejsc pamięci

,,Dąb Katyński'' i Tablica
I miejsce pamięci – ,,Dąb katyński’’ na cmentarzu w Różance oraz tablica na różańskim kościele
Różanka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Wiśniowa. Kościół filialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz położony w północnej części niewielki (nowy) cmentarz należą do parafii Grodzisko. Jak głosi historia poprzedni, stary kościółek wraz z cmentarzem w Różance położony był na wzniesieniu. W którymś roku była ogromna ulewa, która spowodowała osunięcie się ziemi . Kościół i cmentarz zostały zniszczone. Trumny przeniesiono w inne miejsce, w innym też miejscu zbudowano nowy, obecny Kościół.
7 maja 2010 roku odbyła się w Różance uroczystość posadzenia „Dębu Katyńskiego”. Podobnie jak kilka sąsiednich miejscowości gminy Wiśniowa, szkoła w Różance otrzymała sadzonkę dębu, który miał upamiętnić rodaka – ofiarę katyńskiej zbrodni. Drzewo zasadzone na różańskim cmentarzu obok krzyża poświęcono pamięci posterunkowego PP Kazimierza Ogorzałka zamordowanego 20 kwietnia 1940 r. w siedzibie NKWD w Twerze, pogrzebanego w Miednoje. Również na kościele, przy drzwiach wejściowych do kościoła po lewej stronie odsłonięto tablicę na której znajduje się treść:
W Hołdzie tym z Różanki, którzy stracili życie
za ojczyznę w latach okupacji niemieckiej
i w okresie rządów komunistycznych
1939 – 1945 – 1953
,,Wieczny odpoczynek racz im dać Panie”
Na tablicy wymieniono 11 nazwisk pomordowanych, wśród których pojawia się nazwisko post. Kazimierza Ogorzałka. Cmentarz jest oólnodostępny.
Więcej
do góry