Policjanci w służbie historii Lokalizacje miejsc pamięci -

Policjanci w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Lokalizacje miejsc pamięci

Pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy AK.
Odsłonięcie pomnika miało miejsce 7 października 2013 roku o godz. 12:00 na zieleńcu przy ul. Jana Matejki 7 (niedaleko Ambasady Kanady, z widokiem na pomnik Polskiego Państwa Podziemnego). W uroczystości wzięli udział między innymi Przewodniczący Zespołu Historycznego Cichociemnych gen. bryg. w st. spocz. Stefan "Starba" Bałuk, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, Dowódca Jednostki Wojskowej "Grom" płk. Piotr Gąstał, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz rodziny Cichociemnych.
Pomysłodawcą pomnika jest generał Stefan „Starba” Bałuk, który zgłosił się do Muzeum Powstania Warszawskiego z prośbą o upamiętnienie Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Muzeum wspólnie z Jednostką Wojskową GROM oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zrealizowały ten pomysł.
Prezydent Bronisław Komorowski objął honorowy patronat nad uroczystością odsłonięcia monumentu. “To miejsce ma skupiać pamięć rodzin żołnierzy, pamięć podwładnych, pamięć nas wszystkich. Po to, abyśmy wiedzieli, że w tej dramatycznie trudnej walce byli tak niezwykli ludzie, którzy powinni stanowić do dziś istotny punkt odniesienia nie tylko dla pamięci, ale również dla dnia współczesnego.“ ~ prezydent Bronisław Komorowski podczas odsłonięcia pomnika.
Pomnik to blok z czarnego granitu, na którym znajdują się imiona, nazwiska i pseudonimy bojowe cichociemnych. "Pamięci cichociemnych, 316 spadochroniarzy żołnierzy Armii Krajowej, którzy swoje życie i losy poświęcili Tobie ojczyzno" - głosi napis na pomniku. Znajduje się na nim również znak spadochronowy cichociemnych w kształcie spadającego do walki orła oraz niewielka tabliczka z napisem "Tobie Ojczyzno".
Autorem pomnika jest warszawski rzeźbiarz Marek Moderau, współautor m.in. pomnika Żegoty w Warszawie, symbolicznego grobowca przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim oraz autor m.in. tablic pamiątkowych upamiętniających ofiary katastrofy polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.
Więcej
do góry