Policjanci w służbie historii Lokalizacje miejsc pamięci -

Policjanci w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Lokalizacje miejsc pamięci

Pomnik Katyński w Łodzi
Łódź jest miastem bardzo ważnym, przy poznawaniu biografii Jana Borkowskiego, tam został przeniesiony na stopień starszego posterunkowego; pracował jako telegrafista; poznał i poślubił swoją żonę - Marię Czernek; również tam, mieszkał do wybuchu wojny. Mimo takich powiązań nie istnieje miejsce, które bezpośrednio go upamiętnia. Dlatego też na Nasze miejsce pamięci wybraliśmy Pomnik Katyński w Łodzi.
Pomnik Katyński w Łodzi jest pierwszym pomnikiem w Polsce upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej stojącym na przestrzeni miejskiej. Został zbudowany 15 sierpnia 1990 r., a odsłonięty został 16 września 1990 r.. Poświęcenia pomnika dokonał biskup łódzki Władysław Ziółek w asyście ks. Zdzisława Peszkowskiego oraz duchownych wyznań ewangelickiego, prawosławnego i mojżeszowego. Znajduję się przy ulicy Łąkowej, blisko kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej. W 2006 r. miejsce, na którym stoi Pomnik zostało nazwane Placem Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pomnik zaprojektował artysta rzeźbiarz Włodzimierz Ciesielski. Ma on postać czworobocznego słupa wykonanego z granitu, znajduje się na nim godło Polski, gazowy znicz i napis “Katyń 1940. Pomordowanym z Kozielska, Ostaszkowa, Starobielska i innych obozów”. W monumencie znajdują się urny z ziemią z Katynia, Charkowa i Miednoje. Koszty budowy zostały całkowicie pokryte ze składek społecznych i wydawanych na ten cel specjalnych cegiełek. W latach 1995 i 2000 przy pomniku odsłonięto i poświęcono tablice epifatyjne poświęcone ok. 400 ofiarom zbrodni katyńskiej spośród rodzin członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi.
Dnia 23 kwietnia delegacja z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bolimowie odbyła honorową wartę w celu uczczenia pamięci osób zamordowanych w zbrodni katyńskiej.
Więcej
do góry